Jump to contentPhoto

Направете свој Star Trek цртан


5 replies to this topic

#1 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 10 February 2009 - 06:54 PM

CBS се поврза со GoAnimate.com и се впуштија во еден проект кој ќе израдува многумина фанови. Инаку GoAnimate.com е сајт со мотото Anyone can Animate, или во превод секој може да направи анимација. Тие преку нивниот сајт даваат можност на фановите со никакво познавање да направат своја Star Trek анимирана серија базирани на Оригиналните Серии (TOS).

Значи овој сајт ви дава можност да направите свој цртан филм, без никакви напредни познавања по графика, цртање, анимации или па користење на некој софистициран софтвер. Не, директно преку алатките на нивниот сајт со неколку клика можете да имате свој Star Trek цртан.

На сајтот има и видео од 3 минути кое накратко ви објаснува како и што може да направите. Инаку имате опции да користите многу работи. Го има целиот TOS екипаж на располагање, а тоа се Kirk, Spock, McCoy, Scotty, Uhura, Sulu, и Chekov. Потоа го има Mirror Spock, Kang, Khan и многу нормално Orion Slave Girl. Тоа е од ликовите. Имате доста од познатите локации, мостот, инжинерингот, Вулкан... а и доста предмети, звучни ефекти а и музика да додадете.

Еве го соопштението од GoAnimate.com

Star Trek fans are amongst the most dedicated fans on the planet, and they often look for new ways to highlight their enthusiasm via creative channels. GoAnimate provides a platform that enables anyone to easily create their own Star Trek animated stories - with absolutely no experience in animation necessary. We are happy to provide the millions of dedicated Star Trek fans this new tool in which to creatively express themselves, and we can’t wait to see what the community develops.

Линк, http://goanimate.com/startrek

P.S. Епа момци чекам од вас резултати, поготово од Lore. Време е и тој да допринесе за нашиот ни сајт, а поубава работа од ова за него немет. :D

Ајде стварно да пробаме да направиме нешто. Колку што листав по интернетов за клипче од 1-2 минути се потребни пола саат, така да не е нешто многу.

Edited by -Q-, 10 February 2009 - 06:55 PM.

Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

Facebook Comments Below ( All comments made with your Facebook account are subject to moderator discretion )

#2 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 11 February 2009 - 06:42 AM

На линков подолу е промотивното видео за проектот.
http://vimeo.com/3091666

А на овој има мало демо како сето тоа да го изведете.
http://vimeo.com/3077112
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#3 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,706 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 12 February 2009 - 03:05 PM

Има новости од трудот на Lore?

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#4 Lore

 

Lore

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,249 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 13 February 2009 - 02:53 PM

Има новости од трудот на Lore?


Lore има температура, така да може и ке смисли нешто! ;)
Captain, short range sensors detect Klingons around Uranus!

#5 Macedonian

 

Macedonian

  2nd Year Cadet

 • Members
 • 15 posts
 • Gender:Male
 

Posted 14 February 2009 - 05:04 PM

Eve probav nesto da napravam ama nemav mnogu vreme taka da

http://goanimate.com...er/0PFSlkAJGTG0

#6 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,706 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 19 February 2009 - 07:16 PM

Eve probav nesto da napravam ama nemav mnogu vreme taka da

http://goanimate.com...er/0PFSlkAJGTG0


Добро е за почеток, иако мислам дека можеме ние и подобро.

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 
Reply to this topic  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users