Jump to contentPhoto

Star Trek Voyager на Наша ТВ


49 replies to this topic

#1 WesleyCrusher

 

WesleyCrusher

  Welcomed Star Trek Fan

 • Members
 • 3 posts
 

Posted 20 December 2008 - 05:57 PM

Дали некој знае кога ќе се почне со емитување на Стар Трек Војаџер на Наша ТВ (или веќе е почнато) ?

Facebook Comments Below ( All comments made with your Facebook account are subject to moderator discretion )

#2 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,704 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 20 December 2008 - 06:01 PM

Беше најавено за 15-ти декември па се одложи.
По последното што го слушнав треба во понеделник да почне.

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#3 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,960 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 20 December 2008 - 07:41 PM

Да, официјално е за понеделник 22 Декември.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#4 dac2502

 

dac2502

  Commander

 • Members
 • 330 posts
 • Gender:Male
 • Location:SKOPJE CENTAR
 

Posted 21 December 2008 - 07:24 AM

Ako ne ovaa slednata godina sigurno
STARHAWK

#5 Capt.Vertigo

 

Capt.Vertigo

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,375 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 22 December 2008 - 02:54 PM

Pred nekoj den se setam niz gtc i imase simpaticni devojcinja so prezentativen materijal za Nasha tv, davaa kesi so nivnoto logo a imase i rasfrlani flaeri so Voyager niz centarot (isto i denes).

Vikam aj da ja prasam ednata od niv za programskata sema, za VOY, valjda ke znae nesto od nesto.

Ona mi vika pojma neam, doma imam satelitska! :dunce:

Si pomisliv dooobroo aj, OK..

:P

nesiguren zakljucok;
Nasha tv ima satelitski signal.
ali za tie pari tolku..
Beware the alien, the mutant, the heretic.
Walk softly and carry a big gun.

We must become the change we want to see in the world

http://www.maktrek.org.mk/

#6 Rogi

 

Rogi

  Commodore

 • Members
 • 583 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 22 December 2008 - 03:06 PM

Одам денес низ град и глеам одеднаш ЈСП автобус, од тие дуплите, и глеам дека нешто ми е шарен и чуден. :) Кога ја приметив сликата си викам еј ТОП, реклама за Voyager на цел автобус, ама кога го прочитав слоганот се прснав од смеа...„Мајсторе, вклучи ВОРП 9“ :) :)

Закон у секој случај.

Поздрав

\\//


#7 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,960 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 23 December 2008 - 09:54 AM

И официјално термините за Војаџер се следниве...

ПОНЕДЕЛНИК,СРЕДА И ПЕТОК ВО 19и30

РЕПРИЗА ИСТАТА ВЕЧЕР, ПОСЛЕ ЈАДИ БУРЕК

НЕДЕЛНО - САБОТА СПРОТИ НЕДЕЛА, ОД ПОЛНОЌ,

ЌЕ СЕ ЕМИТУВААТ СИТЕ ЕПИЗОДИ ЕДНА ПО ДРУГА


Одлично решение. Нема шанса на утка.

P.S. Нека поседи топиков малце, па ќе го припојам со Star Trek Voyager, што го имаме веќе.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#8 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,960 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 01:51 PM

Претпоставував дека нешто ќе зафркнат, ама да ја рипнат прва сезона и од втора да почнат, ни на крај памет. :)
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#9 Lightlord

 

Lightlord

  Commodore

 • Members
 • 576 posts
 • Gender:Male
 • Location:Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 02:17 PM

Можеби е само мала грешка, да се надеваме дека ќе се корегираат.

#10 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,704 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 02:22 PM

Малку фалеше да им се јавам, ама решив прво да им дадам шанса да се искорегираат и да вратат една цела сезона назад. :)

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#11 bozint

 

bozint

  Master Chief Petty Officer

 • Members
 • 65 posts
 • Gender:Male
 • Location:Space....just chillin
 

Posted 24 December 2008 - 03:20 PM

Пишав во друг топик...ај нема врска.
Ќе пуштиме официјална реакција до НашаТВ?

#12 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,960 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 03:20 PM

Момци, сме изгубиле од оштрината. Одете само кај Јанко на блогот да видите што се дешава. :)

http://jadiburek.blo....mk/node/200542

Ако давате негативни коментари, немојте да го користите името на МакТрек.

Поздрав.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#13 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,704 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 03:42 PM

Момци, сме изгубиле од оштрината. Одете само кај Јанко на блогот да видите што се дешава. :)

http://jadiburek.blo....mk/node/200542

Ако давате негативни коментари, немојте да го користите името на МакТрек.

Поздрав.

Дури невкусно. Како цел Qo'Nos да дава коментари. :P

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#14 Lore

 

Lore

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,248 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 04:42 PM

Аха, аххоо, ахихиии, хеее  :lol:

Џабе и добра волја и „позитивна енергија“ и се, кога секогаш некој мора да ја усере работата. И после ја сум мрчел. Па што кур друго да правам. :lol:


Дечки, откажете се од телевизија, онака, низ џам џитнете го телевизорот, кршете антени, кубете кабли,  :) не знаете колку е подобро кога сами си бирате што гледате и кога гледате... а ако некој знае каде се 15те двд-а на кој со црвен маркер и со одвратен ракопис пишува Војаџер, нека каже.
Captain, short range sensors detect Klingons around Uranus!

#15 Capt.Vertigo

 

Capt.Vertigo

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,375 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 07:12 PM

Voyager startuva ne so 75000 nego so 150000 svetlosni godini napred so super warp speed vo deltata, normalno potpomognato od ganc prototip warp jadroto na

Nasha TV..

Mislam daj stvarno, koja e logikata da ti prodadat serija od vtora sezona a ne ko so treba od sam pocetok :censored:
Beware the alien, the mutant, the heretic.
Walk softly and carry a big gun.

We must become the change we want to see in the world

http://www.maktrek.org.mk/

#16 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,960 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 07:16 PM

Глупост од објаснувањето е тоа дека не ја продаваат прва сезона. Дури и навредливо ама ај. Му пишав ја на блогот, ама тоа е.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#17 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,704 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 08:12 PM

Пазете коментар:

"И да... најдобронамерен предлог... дајте му на некој од МакТрек да го преведува TNG... ве молам."
;)


Се изначитав негативни коментари и неможам целосно да ги оправдам, иако и мојот револт е неизмерлив.
Сакам од вас да чујам коментари и предлози на кој начин да делуваме но на културен начин. Ефектот на масовно незадоволство веќе го видовме на блогот и повеќе од јасно е дека гледачите го кажаа своето.
Јас мислам дека Q даде убав предлог да поработиме на сајтот и со обработка на првата сезона да го намалиме јазот од една сезона. Се разбира дека ова не е замена, но барем ќе послужи како вовед за гледачите, или пак можеби како притисок врз Наша ТВ да ја набави првата сезона, која ако ХТВ ја прикажуваше сигурно може и кај нас да се прикажува.
Очекувам конструктивни предлози.

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#18 Lightlord

 

Lightlord

  Commodore

 • Members
 • 576 posts
 • Gender:Male
 • Location:Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 08:15 PM

Јас мислам или да се преведе секоја епизода одделно или да се направи како вовед во првата сезона и да биде раскажано таму што се случува во кратки црти.

#19 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,960 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 24 December 2008 - 08:28 PM

Дивич примети а? На неколку наврати не спомињаат, и тоа во позитивен контекст. Иако мислам дека преводот не им беше лош. Можеше бољи, ама проаѓа.

Иначе за фркава... Најдобро ќе е да поработиме на една саглам статија од неколку страни во која ќе се објаснат сите битни работи. Ама буквално сите, и најдетално што може. Откако ќе се заврши ќе му се предложи на Јанко да ја стави на блогот ама не целосна, туку само еден пасус и ќе напише долу за повеќе кликнете на линков кој ќе ги носи кај нас. Со овој потег ќе испаднеме мангупи, Јанко малку од малку ќе си го обели образот а и ние ќе добиеме на посетеност на сајтот.

Е сега ќе треба да се договориме дали тоа ќе биде една статија огромна или повеќе статии кој ќе бидат објавувани периодично, ама пак така ќе се намали посетеноста бидејќи Јанко ќе неможе секоја статија да ни ја промовира кај него на блог. Туку првата и после ќе се молиме да се вратат за да ги прочитаат останатите. Ама пак од друга страна ако одиме со одделни статии, во повеќе дела, тогаш ќе му дадеме на посетителот причина за почесто да навраќа.

Не знам. Размислете како да продолжиме па да се нафатиме со работа.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#20 Rogi

 

Rogi

  Commodore

 • Members
 • 583 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 25 December 2008 - 02:58 AM

Јас мислам дека овие „сторгиве“ коментари се малце претерани. Ко Јанко да им е крив на лугево :) Него он е јавната фаца, па навали народе, плукај :).

Како и да е, јас тука ќе го поддржам Лор, а и ќе им честитам на сите што наоѓаат време да гледаат ТВ серија, во општ јавен термин (а не дома на ДВД или сл, во термин по свој избор), зашто барем јас, не успевам да се усогласам со терминов.

Поздрав.

\\//
Reply to this topic  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users