Jump to contentPhoto

Temporal Mechanics Department


47 replies to this topic

#41 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 13 December 2008 - 08:21 AM

Епа тогаш сум правел многу педерски работи на форумов. :P


И ја турам линкови, да не се лажеме, ама кога мислам дека е битна работа и може да зачне дискусија, тогаш ќе се потрудам да го ставам цел текст. Ко што ти правиш некад, ко шо Вертиго прави итн...

Ова ептен ми фати око од интервјуто:

Anthony: So everyone in the prime timeline, like Picard and Riker, are still off doing there thing, it is just that Nero is gone.
Bob: Yes, and you will notice that whenever the movie comes out, that whatever DVDs you have purchased, will continue to exist.

Колку фин начин да им кажеш фак оф на сите кои мрчат за тоа дека „не требало да се чепка“, било да се работи за ремастерингот на TOS, или ако ви текнува на ремастерингот на оригиналната Star Wars трилогија, пред да искочи новата, или на пример сега има луѓе што мрчат за римејкот на The Day the Earth Stood Still, демек, нели „ќе го расипело оригиналот“. :rolleyes: Ви текнува колку луѓе мрчеа кога се појави Enterprise, дека „тоа не било тоа“ или „тоа не е Star Trek“? И кај се тие сега? Знаете некој што сеуште мрчи за Enterprise? ;)


Мрчатори имало и ќе има. Читав стари написи, за TNG пред да искочи. Знаеш ли само шо се дешавало. Ова денес ништо не е во поглед на мрчење. Шо? Ќељав капетан? Шо? Клингонец на мостот? Па вие нормални ли сте? А сега TNG е омилен серијал.Да се вратам на муабетот. Читав доста коментари на TrekMovie, а и на други места кај што се вклучив во дискусија и да не речам ме убија. Ама тапа сум у теоријава. Рчкав сеа нешто, и почна глава да ме боли.

Муабетот е, ако работите што треба да се десат ќе се десат, која е поентата да Неро се враќа во времето и да ги смени настаните коа нема да има некој ефект во иднината пошто нели неговите заврзлами ќе биде во алтернативен универзум. А и која е поентата да Спок се враќа по него да го спречи коа комотно може да си седи тој во своето време, и да го остави Ромуланчево да си игра во минатото.

Или па квантнава механика ни кажува дека не можеме да бидеме сигурни на исходот, не дека ќе нема никакви последици? Знае некој нешто поише на темава?
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#42 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,706 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 13 December 2008 - 08:11 PM

Знае некој нешто поише на темава?

Јас знам.

И ја се враќам од град, и ја имам испиено неколку коњаци и многу домашна ракија пред тоа.

Лош коњак не се пие, а лош коњак и многу ракија никако. Резултат на таквата комбинација е невиден Time loop.

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#43 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 13 December 2008 - 09:48 PM

Па дај просветли не капетане. :)

А за пиењето... Се снаоѓаш со тоа што го имаш...
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#44 Rogi

 

Rogi

  Commodore

 • Members
 • 583 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 14 December 2008 - 01:59 PM

Види Роги, постов има наслов кој кажува што има у него. Болдиран е. Над него имаш коментар на тој што го постирал, во кој тој ги изразува неговите чувства за тоа што го постира. Под насловот имаш еден пасос кој објаснува за што се работи постот. Кој теми ги обработува и на кој начин. Линк само да оставам е нај педерска работа, извинете за францускиов. Скролањето мора да го пројдеш, пошто под него има одговори на тој правилно срочен пост. Пост кој има наслов, кратко објаснување, кулминација, односно интервјуто за кое станува збор, а под него ја имаш разврската во која авторот на постот го поставува прашање со кое очекува да види ДЕБАТА на муабетот. Ако маусот ти е на лимит и ако ти после 4 скролани e-book-ови ти се абе односно ти го ограничуваат и неможеш веќе да скролаш, тогаш ОК, ако не тогаш не мрчи безвезе.

И ја се враќам од град, и ја имам испиено неколку коњаци и многу домашна ракија пред тоа.

P.S. Не ме сфаќај погрешно ни ти, ама да ме прашаш што е постов коа го имаш на три поста погоре ме курчи. Зашто се потрудив да го најдам, зашо мислев дека ќе те занима, се ебавав секој протагонист во причава да го болдирам, за да ти биде почитко, думев пола саат дали да го ставам во топикот за филмот или тука, го ставив воведот намерно за да не се чудите за што станува збор, со Lore си го прајме нати го дајми го за да испровоцираме дебата, кај странциве го правам истово за да чујам нивни мислења и да ги споделам тука, се дриблам со фановите на TrekMovie за да исто споделам нивно мислење, го провоцирам сценаристот ма филмов дека му има маани муабетов пошто се вклучува и тој во коментарите, за да видам шо ќе каже, како ќе се одбрани и за тоа да го споделам тука, го адаптирам текстов за утре да може да се најде и на нашиот сајт и да секој може да го прочита зашто поквалитетен муабет оддамна не си чул од продуцент на Star Trek.

Не ми е тешко, уопште, и покрај тоа што ми се повраќа од лошиот коњак у Хавана, и покрај тоа што сум мртво гладен, а да не прајме муабет што ми е ладно и што требаше многу други работи животно побитни да ги правам дур го постирав постов горе. Ама сакав да го споеделам тоа со тебе, со тебе и со другиве што ќе го начекаат. Зашто мило ми беше на душата коа го прочитав.

P.P.S. Роги ме знаеш како реагирам, така да се надевам нема многу на срце да го земеш постов, ама дека знаеш да извадиш човек од такт знаеш. :)

Ајде поздрав и се надевам ќе го прочиташ постот за кој праам муабет. Вреди бар 3 минути да одвоиш од твоето време.


Воопшто не си го ставам на срце. Напротив, ценам што си го изнесе ставот. Само малце ќе те моодифицирам. Јас не мрчам за да утепам време. Искоментирав затоа што лично мислам дека, како што животот на форумов може да се поремети од караници и употреба на француски :), како што беше во времето на човекот чие име нема да го споменам, може да се поремети и од астрономски долги постови, што колку и да содржат информации, се досадни за читање. Ценам споделено инфо, ама не и ако тоа ми одземе време во кое можам да направам нешто многу по продуктивно.

Посе се, мене стартрек ми е интерес во стилот на хоби или занимација во слободно време, а мислам дека таквите работи треба да бидат споредни, не да доминираат како активности во денот.

Јас се извинувам до сите ако тупам. Не ме сфаќајте погрешно. Го почитувам мислењето на сите во Мактрек. Се надевам дека и моите мислења можат да наидат на ОК однос - прочитани без фрка и потенцијална караница или излив на, во отсуство на поубав термин, гнев - и да се продужи даље.

Толку на темава од мене. Идемо даље. :) Live long and prosper.

\\//


#45 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 14 December 2008 - 02:41 PM

Воопшто не си го ставам на срце. Напротив, ценам што си го изнесе ставот. Само малце ќе те моодифицирам. Јас не мрчам за да утепам време. Искоментирав затоа што лично мислам дека, како што животот на форумов може да се поремети од караници и употреба на француски :) , како што беше во времето на човекот чие име нема да го споменам, може да се поремети и од астрономски долги постови, што колку и да содржат информации, се досадни за читање. Ценам споделено инфо, ама не и ако тоа ми одземе време во кое можам да направам нешто многу по продуктивно.

Посе се, мене стартрек ми е интерес во стилот на хоби или занимација во слободно време, а мислам дека таквите работи треба да бидат споредни, не да доминираат како активности во денот.

Јас се извинувам до сите ако тупам. Не ме сфаќајте погрешно. Го почитувам мислењето на сите во Мактрек. Се надевам дека и моите мислења можат да наидат на ОК однос - прочитани без фрка и потенцијална караница или излив на, во отсуство на поубав термин, гнев - и да се продужи даље.

Толку на темава од мене. Идемо даље. :) Live long and prosper.


Абе терај работа. 4 саат сабајле, пијана работа... Батали го тоа.

На сите ни е Стар Трек хоби и занимација, само некој поише време одделува за него, некој помалце и тоа е тоа. Таква одлука направив во моментот дека треба да се постира цело интервју, и пак мислам дека не е биг дил, два пати стисни дугмето Page Down и немаш пробем.


Ајде тури му прстот на ова и читај го интервјуто ако го читаш, ако не елај у други топици. :)
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#46 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 17 May 2009 - 07:40 AM

Еве колку е Star Trek доследен на своите Time Travel теории... Уопште. :)

http://io9.com/52383...el-in-star-trek
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#47 Lore

 

Lore

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,249 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 17 May 2009 - 06:24 PM

Батали доследност, пази ЏЏ што вика:

http://www.mtv.com/m...523/story.jhtml


Значи, си отвараат можности и за Шетнер, и за Кан, и за што и да е:


„One of the reasons we wanted to break with the original 'Star Trek' timeline was it felt restrictive," Abrams said of the plot device that could conceivably fuel the venerable series for another five decades. "The idea, now that we are in an independent timeline, allows us to use any of the ingredients from the past — or come up with brand-new ones — to make potential stories."“
Captain, short range sensors detect Klingons around Uranus!

#48 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 18 May 2009 - 07:46 AM

Да, тоа е добрата страна што направија алтернативна реалност со филмов, ама нејќам Кан да го гледам искрено кажано. :)
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"Reply to this topic  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users