Jump to contentPhoto

Star Trek: Voyager


138 replies to this topic

#1 Nickolov

 

Nickolov

  Fleet Admiral

 • Members
 • 2,201 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, MACEDONIA
 

Posted 26 October 2006 - 06:47 AM

Сме дискутирале за Војаџер на форумов, ама не во посебна тема.
Еве, тука нека идат сите дискусии за овој серијал.

Јас сум во тек на гледање на втората сезона. Планирам за брзо време (ако се има слбодно време, афкорс) да ја догледам до крај. :)

Macedonian National Coordinator @ TFU

Posted Image


MakTrek blog | Crapwerk blog


Facebook Comments Below ( All comments made with your Facebook account are subject to moderator discretion )

#2 CyBorg

 

CyBorg

  Master Warrant Officer

 • Members
 • 96 posts
 • Location:Ohrid, Macedonia
 

Posted 26 October 2006 - 06:53 AM

Voyager za mene e najdobar serijal mngou dobra prikazna, odlicni glumci, dva pati sum gi gledal site sezoni i pak bi gi gledal ako gi repriziraat, daj intervenirajte vo Telma da go otkupat serijalot dosta mu bese na Archer :D
Posted Image

#3 Gul Gelat

 

Gul Gelat

  Lieutenant, J.G.

 • Members
 • 154 posts
 • Gender:Male
 • Location:Macedonia
 

Posted 26 October 2006 - 09:21 AM

Веќе пишав некаде дека Војаџер, има најконкретна цел и замисла од сите ST серијали.
Знаат каде одат и зошто таму сакаат да стигнат.
Исто така, има и некои од најнестандардните карактери во цела Star Trek плејада, како Докторот, 7of9, Ниликс (колку е тоа добро или лошо просудете сами :))

Сепак, Војаџер, најверојатно ми е најнеомилена од сите ST серијали, најмногу поради интерната неконзистентност, во рамките на самата серија, а исто така и заради некои од најглупите епизоди во ST воопшто.
A true victory is to make your enemy see they were wrong to oppose you in the first place. To force them to acknowledge your greatness.

#4 Nickolov

 

Nickolov

  Fleet Admiral

 • Members
 • 2,201 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, MACEDONIA
 

Posted 28 October 2006 - 11:51 AM

Војаџер има и ептен забегани приказни.
Иначе, не сум некој фан на Хери Ким али Non Sequitur е ЛУДНИЦА епизода!

Macedonian National Coordinator @ TFU

Posted Image


MakTrek blog | Crapwerk blog


#5 Tal'Shiar Operative

 

Tal'Shiar Operative

  Moderator/Maktrek

 • Members
 • 1,105 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 28 October 2006 - 01:05 PM

Year of hell pt. 1/2 се супер епизоди, убаво ќе ги исчукаат :P

Macedonian Star Trek fan club- MAKTREK
Project supervisor @ maktrek.org.mk talshiar@maktrek.org.mk


#6 Nickolov

 

Nickolov

  Fleet Admiral

 • Members
 • 2,201 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, MACEDONIA
 

Posted 02 November 2006 - 07:40 AM

Него, дали само мене ме нервираат Кејзоните? Ептен иритирачка раса!

Macedonian National Coordinator @ TFU

Posted Image


MakTrek blog | Crapwerk blog


#7 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 02 November 2006 - 08:55 AM

Само тебе изглеа. :)
Озбилно мене ептен ми направија ќеиф таа раса. Штета што не можеа повеќе да се разработи таа раса, но приказната на серијалот беше таква. Поминуваат на едно место, запознаваат раси и толку, продолжуваат напред.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#8 zsbreaker

 

zsbreaker

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,113 posts
 • Location:Macedonia
 

Posted 02 November 2006 - 09:53 PM

Jas Voyager si go sakam najpovekje....

Sakam takvi patuvanja vo nepoznato, vo "temno", vo strashno.....i opasno

EMH ne mora da go spomenuvam kolku mi gi praveshe i najtmurnite denovi podnoslivi .....

a plus duetite negovi so Sedumkata....... eh...

:bowdown:
Macedonian Star Trek fan club - MAKTREK

President Ljupco Tasevski - Divich
Vice Pres. Miki Krstevski - Miki
Secretary Zivko Spirovski - TheBreaker

long live www.maktrek.org.mk

#9 Lightlord

 

Lightlord

  Commodore

 • Members
 • 576 posts
 • Gender:Male
 • Location:Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 06:44 AM

Ај ако може да ве замолам да не откривате многу информации за Voyager.

#10 Captain of the USS-Orion

 

Captain of the USS-Orion

  Rear Admiral

 • Members
 • 819 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 07:58 AM

Ај ако може да ве замолам да не откривате многу информации за Voyager.


Па не ја читај темава. :)

Искрено да ви кажам и мене МОЖЕБИ најмногу ми се свиѓа Војаџер. Ова можеби го кажувам дека порано кога ги гледав и Војаџер и ТНГ мене Војаџер повеќе ми се свиѓаа, ама сега сеќавањата ми се ептен бледи и плус ги гледам ТНГ па така да само ТНГ ги знам комплет а Војаџер треба да ги гледам за да видам дали се подобри од ТНГ.

Сфаќа некој што напишав? Јас сигурно не сфаќам. :D :D
"In the beginning the Universe was created. This made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move." - Douglas Adams

Posted Image

#11 USS Dianna

 

USS Dianna

  Deputy Director

 • Members
 • 425 posts
 • Gender:Female
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 09:38 AM

ne se sekiraj jas totalno te svakjam zaso isto e i so mene,koa gi gleaf voyager mi bea najubavi koa gi gleaf ds9 isto taka i koa gi gleaf tng itn itn,ama vaka globalna analiza bi bilo deka voyager i tng se jadat,voyager ima najinteresna i burna prikazna a tng e poveke exploration so malce e lame

Universal law is for lackeys. Context is for kings.


#12 Captain of the USS-Orion

 

Captain of the USS-Orion

  Rear Admiral

 • Members
 • 819 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 12:21 PM

ne se sekiraj jas totalno te svakjam zaso isto e i so mene,koa gi gleaf voyager mi bea najubavi koa gi gleaf ds9 isto taka i koa gi gleaf tng itn itn,ama vaka globalna analiza bi bilo deka voyager i tng se jadat,voyager ima najinteresna i burna prikazna a tng e poveke exploration so malce e lame


Е да тоа беше мојата поента. :D
"In the beginning the Universe was created. This made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move." - Douglas Adams

Posted Image

#13 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,706 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 12:32 PM

Сте пробале Касандра да ја гледате? Можеби и таа ќе ви се засвиѓа.......

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#14 Gul Gelat

 

Gul Gelat

  Lieutenant, J.G.

 • Members
 • 154 posts
 • Gender:Male
 • Location:Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 01:37 PM

Работа шо ме нервира баеги со Казонците и слични:
Цело време го тупат дека одат накај дома, и дека Казонците се само локални насилници, и дека не се страшни.
Е сеа, ако они одат по 1000 светлосни години на година, а две години се заебават со Казонците, мене тука нешто и баш не ми штима...
A true victory is to make your enemy see they were wrong to oppose you in the first place. To force them to acknowledge your greatness.

#15 Captain of the USS-Orion

 

Captain of the USS-Orion

  Rear Admiral

 • Members
 • 819 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 03:03 PM

Сте пробале Касандра да ја гледате? Можеби и таа ќе ви се засвиѓа.......


Hey hey leave Cassandra out of this! :D :D :D :D

Edited by Captain of the USS-Orion, 03 November 2006 - 03:03 PM.

"In the beginning the Universe was created. This made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move." - Douglas Adams

Posted Image

#16 Capt.Vertigo

 

Capt.Vertigo

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,375 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 07:41 PM

Jas Voyager si go sakam najpovekje....

Sakam takvi patuvanja vo nepoznato, vo "temno", vo strashno.....i opasno

EMH ne mora da go spomenuvam kolku mi gi praveshe i najtmurnite denovi podnoslivi .....

a plus duetite negovi so Sedumkata....... eh...

:bowdown:TOA E TOA SO VOYAGER !

Potpolno se slagam, mi se svigjaat mistikite, strasnite, opasnite i nepredvidlivite desavanja sto te ostavaat
zanesen do kraj da go izgledas serijalot, vo eden zdiv. Nepoznato, nevideno, neocekuvano i prv susret so rasi nedopirlivi za Federation! :rockon: Temnata strana posebno, imase edna epizoda koa Voyagerovci ke se preobratat :) ( epten ke se zatemnat), ke rasturaat sve zivo i divo niz Deltata, pa duri i borgi imase na bridge koi rabotea za niv, nesto taka bese, imaa potemni uniformi, Janeway nosese crni rakavici i "ebavase" sve na pat.. :D :bowdown:

I SEGA STO ??? Vo cela serija profujuvase vo pozadina ova.

Zatoa Voyager si go doziveav na poseben nacin od drugive, i zatoa si go sakam posebno..
Treta sezona na Enterprise ja sakav najvise moze da se kaze, deka me potseti na ovie stvari so Vojager,
to go where no one...

Edited by Capt.Vertigo, 03 November 2006 - 07:49 PM.

Beware the alien, the mutant, the heretic.
Walk softly and carry a big gun.

We must become the change we want to see in the world

http://www.maktrek.org.mk/

#17 Captain of the USS-Orion

 

Captain of the USS-Orion

  Rear Admiral

 • Members
 • 819 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 03 November 2006 - 08:32 PM

Treta sezona na Enterprise ja sakav najvise moze da se kaze, deka me potseti na ovie stvari so Vojager,
to go where no one...


Вертиго алал да ти е, да си ми жив и здрав. :)
Епа тоа е тоа, исто мислам и јас. Многу голема поврзаност има третата сезона од Ентерпрајз со Војаџер па затоа и мене најбоље сезона од Ентерпрајз ми е третата.
"In the beginning the Universe was created. This made a lot of people very angry and has been widely regarded as a bad move." - Douglas Adams

Posted Image

#18 Capt. Niniste

 

Capt. Niniste

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,093 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 04 November 2006 - 05:16 AM

I mene taa mistikaodsekogas me privlekuvala. Osobeno vo DELTA kvadrantot......

Full Throttle......


#19 zsbreaker

 

zsbreaker

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,113 posts
 • Location:Macedonia
 

Posted 04 November 2006 - 10:17 AM

I mene taa mistikaodsekogas me privlekuvala. Osobeno vo DELTA kvadrantot......poglednete go flight planot na Voyager za kon doma...

ne e bash sekogash vo prava linija kon Alfa..

zatoa i na povekje pati gi sretnuvaat Kejzoncite, a i tie se dosta rasprostraneti vo deltata vprocem se znacajna sila tamu pokraj Borgot.
Macedonian Star Trek fan club - MAKTREK

President Ljupco Tasevski - Divich
Vice Pres. Miki Krstevski - Miki
Secretary Zivko Spirovski - TheBreaker

long live www.maktrek.org.mk

#20 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,706 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 04 November 2006 - 11:04 AM

Kazon и не се толку напредна врста. Borg колективот ги има наречено Species 329 и за нив се толку невредни што нивната асимилација само би го попречила постигнувањето на перфекција кон која тежнее Borg. Затоа и слободно егзистираат низ делта квадрантот и располагаат со доста територии кои не се во една целина туку истите територии се расеани насекаде.
Истите територии ги контролират различни полусамостојни секти водени од еден Маж (Maje), кој сака да доминира, и најверојатно териториите затоа им се толку раздалечени.
Што се однесуво да технологијата, таа е украдена претежно од Trabe кои биле долго време окупатори на Кејзоните. Бидејќи Кејзон и не се некои научници продолжуваат со крадење на технологија која е подобра од нивната, а ако видиме дека технологијата со која располага Voyager е далеку понапредна од нивната тогаш лесно е да се заклучи дека токму затоа Voyager има толку судири (намерно избегнав да ги наречам средби) со нив. Моја констатација е дека Кејзон продолжи да го брка Voyager и надвор од нивната територија за да украдат некоја понапредна технологија од нивната.

Edited by Divich, 04 November 2006 - 11:05 AM.

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 
Reply to this topic  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users