Jump to contentPhoto

Star Trek: The Original Series


63 replies to this topic

#41 janejovanov

 

janejovanov

  Petty Officer 3rd Class

 • Members
 • 42 posts
 • Gender:Male
 • Location:Valandovo
 

Posted 08 August 2007 - 12:47 AM

Posted Image

#42 zsbreaker

 

zsbreaker

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,113 posts
 • Location:Macedonia
 

Posted 22 August 2007 - 06:03 AM

analizi za RedShirt crew

kolku gi imalo, kol.ku zaginale, kade kako.....


http://www.clicktrac...k_analytics.php
Macedonian Star Trek fan club - MAKTREK

President Ljupco Tasevski - Divich
Vice Pres. Miki Krstevski - Miki
Secretary Zivko Spirovski - TheBreaker

long live www.maktrek.org.mk

#43 Ckalja

 

Ckalja

  Commodore

 • Members
 • 638 posts
 • Gender:Male
 • Location:NX 101 in Skopje, Macedonia
 

Posted 22 August 2007 - 08:04 AM

Де бре а што се нафурале луѓево по цел форум на Redshirts???

-Macedonian Star Trek Fan Club - MakTrek-

Posted Image

Posted Image Posted Image Posted Image


#44 Zoki_S

 

Zoki_S

  Master Warrant Officer

 • Members
 • 90 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Ergele
 

Posted 20 September 2007 - 09:23 AM

Se zgaziv od smea koga ja vidov slikava:

Posted Image
There is no trek like Star Trek !!!

#45 Zoki_S

 

Zoki_S

  Master Warrant Officer

 • Members
 • 90 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Ergele
 

Posted 20 September 2007 - 09:51 AM

E od ova slika po retro - mislam deka nemoze da se najde....

Posted Image
There is no trek like Star Trek !!!

#46 dac2502

 

dac2502

  Commander

 • Members
 • 330 posts
 • Gender:Male
 • Location:SKOPJE CENTAR
 

Posted 16 October 2007 - 09:43 AM

E od ova slika po retro - mislam deka nemoze da se najde....

Posted Image

klasika the best
STARHAWK

#47 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 28 October 2007 - 05:56 PM

Пред некое време завршив со гледање на серијалов. Имав предтоа фатено од него нешто кога даваа на А1, ама ова ми беше првото асално гледање.

Во кратки црти еве го моето мислење.

Почетокот на секој Стар Трек серијал е тежок, поготово првите десетина епизоди. Во тие неколку епизоди серијалите го фаќаат посакуваниот пат, глумците се уиггруваат, а и луѓето зад камерата фаќаат чекор со нив.

Проблемот е уште поголем кај ТОС доколку последен серијал него го гледате. Во тоа време сосем друг бил начинот на снимање ТВ серии и филмови. Не зборувам само за визуелните ефекти кои ќе ви треба доста време да се навикнете туку и самиот начин на раскажување на приказните, па и самата глума на актерите која е премногу е драматизирана. Ќе ви требаат пола сезона да се навикнете и да издржите а да не ги фрлите дисковите кај шо не треба. :) Бар мене толку ми требаше, ама издржив. (Мики на пример не издржа :P)

Но морам да признаам дека трпеливоста ќе ви се исплати, зашто ТОС е неверојатно добар серијал, со едни од најдобрите Стар Трек епизоди. Ама рака на срце ги има и најлошите. :)

Најголем впечаток мене ми остави

Balance of Terror
- Најдобрата епизода од серијалот. Првото гледање очи во очи на еден ромуланец и човек, после долгогодишни војни. Криво ми е само што мистиката околу Ромуланците што ја имаше во оваа епизода не беше повеќе изразена со Ентерпрајс серијалот. Баш ме интересира како ќе ги претстават Ромуланците во новиот филм бидејќи во оваа епизода првпат луѓето и ромуланците имаат визуелен контакт.

Има уште доста одлични епизоди, но оваа е врвот. Според мојот вкус, таа влага во ТОП 10-те епизоди од сите Star Trek серијали.

Им препорачувам на сите што не го гледале серијалов, а знам дека ги има многу, да го гледаат обавезно.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#48 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,706 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 29 October 2007 - 11:58 AM

Најголем впечаток мене ми остави

Balance of Terror


Мојата најомилена. :thumbsup:

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 


#49 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 29 October 2007 - 12:38 PM

Мојата најомилена. :thumbsup:


По којзнае кој пат сега ја гледав Q Who. Кога Ентерпрајс се среќава прв пат со Боргите. Balance of Terror е слична со оваа епизода, можат рамо до рамо да се носат.

Edited by -Q-, 29 October 2007 - 12:38 PM.

Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#50 dac2502

 

dac2502

  Commander

 • Members
 • 330 posts
 • Gender:Male
 • Location:SKOPJE CENTAR
 

Posted 07 December 2007 - 10:27 AM

LLLLUgje baram i pod drvo i pod kamen no star trek OST ne moZam da najdam probav da siman kaj bratuced mi ama nema seedovi i tasak varen pa ke ve zamolam use ednas koj gi ima OST da mi napravi uslkuga da mi gi dade da gi reznam a jas ke mu bidam blagodaren a da i da i gi vrakam dvdnjata odma
STARHAWK

#51 Lore

 

Lore

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,249 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 18 November 2008 - 07:11 PM

Случајно некој да не ги има TOS Remastered, по сезони? Ако не, планирам да ги соберам, ама епизода по епизода ќе биде мачно.
Captain, short range sensors detect Klingons around Uranus!

#52 Capt.Vertigo

 

Capt.Vertigo

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,375 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 18 November 2008 - 08:07 PM

LLLLUgje baram i pod drvo i pod kamen no star trek OST ne moZam da najdam probav da siman kaj bratuced mi ama nema seedovi i tasak varen pa ke ve zamolam use ednas koj gi ima OST da mi napravi uslkuga da mi gi dade da gi reznam a jas ke mu bidam blagodaren a da i da i gi vrakam dvdnjata odmaAbe dac, a ti dobi odgovor?!
Beware the alien, the mutant, the heretic.
Walk softly and carry a big gun.

We must become the change we want to see in the world

http://www.maktrek.org.mk/

#53 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 18 November 2008 - 08:11 PM

Не е ваљда да не добил, година дена пројде. А Дац? :D
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

#54 TheClown

 

TheClown

  Pastafarian Black Belt Priest

 • Members
 • 5,440 posts
 • Gender:Male
 • Location:The Circus
 

Posted 18 November 2008 - 08:13 PM

Ќе се пожалеше до сега..... А не се жали....

"Don't you want it?"


#55 Lightlord

 

Lightlord

  Commodore

 • Members
 • 576 posts
 • Gender:Male
 • Location:Macedonia
 

Posted 18 November 2008 - 08:16 PM

Јас неодамна добив пристап до неколку прилично добри приватни торент тракери, има супер брзини на овие инаку, не сум знаел дека се толку добри... 2 сезони Voyager - 14 GB ги симнав за 24 саати. Е сега на еден од тракериве ги има TOS ама незнам дали се овие remastered... обичните ги има некој?

#56 Lore

 

Lore

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,249 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 19 November 2008 - 05:50 PM

Епа најдов по нешто, изгледа ќе ги соберам сите. Веќе ја гледав Trouble with tribbles! ;)
Captain, short range sensors detect Klingons around Uranus!

#57 bozint

 

bozint

  Master Chief Petty Officer

 • Members
 • 65 posts
 • Gender:Male
 • Location:Space....just chillin
 

Posted 21 November 2008 - 07:53 PM

Lightlord, не знам за кој тракер зборуваш ама јас го имам симнато цел серијал од Torrentleech 27 гига се. Само дел ми се снимени на ДВДа пошто сега ги гледам ама ако ги сакаш, ќе убрзам работа и ќе ги нарежам. Пиши ми тука или на PM ако те интересира. Многу се интересни и смешни на моменти кога ги даваат у кадар, ко у ноздрва да му влага со камера :D

#58 Lore

 

Lore

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,249 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 21 November 2008 - 08:53 PM

...јас го имам симнато цел серијал од Torrentleech 27 гига се...
Remastered верзиите се или не?
Captain, short range sensors detect Klingons around Uranus!

#59 Lightlord

 

Lightlord

  Commodore

 • Members
 • 576 posts
 • Gender:Male
 • Location:Macedonia
 

Posted 22 November 2008 - 04:37 AM

Јас ги најдов на Tv.TORRENTs.ro и пишува дека се 36 GB. Незнам точно дали се remastered верзиите.

П.С. Ако имаш invite за torrent-leech прати една навака :D

Edited by Lightlord, 22 November 2008 - 04:39 AM.


#60 bozint

 

bozint

  Master Chief Petty Officer

 • Members
 • 65 posts
 • Gender:Male
 • Location:Space....just chillin
 

Posted 22 November 2008 - 05:41 AM

Lore, мислам дека не се remastered сериите, по 350 мега е епизода и супер се за гледање.

Lightlord, јас немам покана на мојот акаунт, ама брат ми има, да го прашам дали планира да ја дава, ако не ќе ти ја пратам тебе.

П.С. Ќе ми каже некој како да направам Quote на дел од коментар или пак на цел? Фала однапредReply to this topic  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users