Jump to contentPhoto

DSC канон прекршувања


4 replies to this topic

#1 -Q-

 

-Q-

  Admin/MakTrek

 • Members
 • 2,962 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 11 October 2017 - 05:50 PM

Пошто DSC е приквел, успехот на серијата (на долг рок) ќе зависи од тоа колку го поштуваат канонот, односно тоа што веќе е воспоставено во петте серии (плус TAS) и 10-те филма во Prime timeline.

Секој од вас што ќе примети канон прекршување нека го стави под реден број во продолжеток од мојата листа, а другите нека се обидат да го цитираат прекршувањето и да дадат објаснување за него како тоа можеби не го прекршува канонот.

Сценаристите ветија дека до крај се ќе се објасни и дека нема да биде прекршен канонот. Така да ова ќе дојде и наши гаѓања и шпекулации за серијата. Па да видиме кој ќе биде најблиску :)

Да почнам.

1. Spore drive невиден во понатамошните серии

2. Изгледот на клингонците

3. Cloaking technology кај клингонците

Утре ќе пробам и некое објаснување за ова да дадам. :)

Пуцајте.
Posted Image
Q@maktrek.org.mk - http://www.maktrek.org.mk/
Picard to Q - "I refuse to believe that the afterlife is run by you; the universe is not so badly designed."
ST First Contact - Picard: "They invade our space, and we fall back. They assimilate entire worlds, and we fall back. Not again. The line must be drawn here! This far, no further! And I will make them pay for what they've done!"

Facebook Comments Below ( All comments made with your Facebook account are subject to moderator discretion )

#2 Lore

 

Lore

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,249 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 11 October 2017 - 06:30 PM

4. Холограм комуникација и холограм огледало


Captain, short range sensors detect Klingons around Uranus!

#3 Capt. Niniste

 

Capt. Niniste

  Vice Admiral

 • Members
 • 1,093 posts
 • Gender:Male
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 11 October 2017 - 09:03 PM

dobar treki muabet! da se soglasuvam za izgledot na klingoncite! vidov i kolku sporo raboti medical recovery (voobicaeno za toj period) neli...  fejzerite se od doba pretpostavuvam mnogu pred TOS, i primetiv deka nekako cudno rotira brodot vo soglasnost so momentot na neznam sto. skreno moze kee lupam gluposti ama do sega ni eden brod taka ne rotiral sem na spock koj se teleportirase no pravese aksialni rotacii... iako e slicno samiot brod ne bese vo dvizenje. i da najvekje me iznenaduva faktot kolku e samo sredena celata mapa na neotkrieni mesta i kako toa ne postojat delimicno nekoj od rasite koj nie gi znaeme? aj navlekov vecerva malce na pivo pa moze neznam sto zboruvam, no zena mi ke bide nov clen pa moze ke moze da objasni....


Full Throttle......


#4 USS Dianna

 

USS Dianna

  Deputy Director

 • Members
 • 425 posts
 • Gender:Female
 • Location:Skopje, Macedonia
 

Posted 12 October 2017 - 02:14 AM

Пошто DSC е приквел, успехот на серијата (на долг рок) ќе зависи од тоа колку го поштуваат канонот, односно тоа што веќе е воспоставено во петте серии (плус TAS) и 10-те филма во Prime timeline.

Секој од вас што ќе примети канон прекршување нека го стави под реден број во продолжеток од мојата листа, а другите нека се обидат да го цитираат прекршувањето и да дадат објаснување за него како тоа можеби не го прекршува канонот.

Сценаристите ветија дека до крај се ќе се објасни и дека нема да биде прекршен канонот. Така да ова ќе дојде и наши гаѓања и шпекулации за серијата. Па да видиме кој ќе биде најблиску :)

Да почнам.

1. Spore drive невиден во понатамошните серии

2. Изгледот на клингонците

3. Cloaking technology кај клингонците

Утре ќе пробам и некое објаснување за ова да дадам. :)

Пуцајте.

1.Единствено нешто што ми смета и незнам дали ќе се навикнам да го гледам се Клингонците, ај не толку за изгледот, горе доле се слични како во претходните СТ колку за начинот на зборењето (успорено), гестикулација и сл. Ние сме навикнати да ги гледаме и доживуваме Клингонците како бучни, насилни, секогаш со пиење блоод вине, со пеење песни, тепачки, кршење и мн. др.Мое мислење е дека се тотална утка во секој поглед, како што кажа Брејкерот ни на Jadzia не би и се ,,допаднале,, :)ама со оптимизам ќе им дадам шанса заради големата љубов кон оваа творевина наречена Стар Трек!

2.Што се однесува до споре драјвот мора продуцентите да дадат некакво обаснување за тоа-зошто нам не ни е познато овој начин на патување во текот на останатите серијали? а искрено мое мислење е дека нешто ќе тргне наопаку со тоа чудо и ќе се деси некаква невидена хаварија, при што мојот омилен лик во серијалов Лорка ќе го ,,сејв д деј,, и се разбира најверојатно ќе напраи некакво патување назад во времето, ќе го смени тајм лајнот или нешто во тој стил..Ова ми е најлогично барем за сега, понатаму ќе видиме..Можно е серијава да заврши со Филипа како и што почна :)

3.Тоа со холограмите не е ништо страшно впрочем и дава еден убав шмек на серијата,а знаеме дека пред 32899238 години во ТОС и ТНГ немале технологија да го изведат тоа,(а сигурна сум дека мноогу сакале) :)од моја гледа точка мора да се направи разлика помеѓу таа технологија тогаш и оваа што сега е во peak-от на развојот!Баш паметно што има нови моменти кои не биле во можност претходно да се прикажат и воопшто не ми смета!

4.Последно и најбитно ептен ми стана кејф што ни оживеа форумов и што е најбитно имаме една гоооолема причина да го оживееме,а тоа е СТД кои по се ми изгледа ќе бидат маестрални!

Лове ју гајс

Лив лонг енд проспер :)


Universal law is for lackeys. Context is for kings.


#5 Divich

 

Divich

  Commander of Starfleet

 • Members
 • 2,706 posts
 • Gender:Male
 • Location:NCC-1701E but also often in Skopje Macedonia
 

Posted 12 October 2017 - 02:42 PM

2. Изгледот на клингонците

3. Cloaking technology кај клингонците
 

 • Не само изгледот и говорот, недостасува и klingon laws of honour, а од  Kahless па наваму тоа им е свето писмо.
 • Посмртиот ритуал некако испадна поинаков.

Би требалода биде вака: Очите се држат отворени, а присутните викаат кон небото како предупредување кон умрените дека доаѓа клингонски воин. После тоа телото не е важно и не се чува. Тоа е само празна школка.

Овие ги чуваат закачени на бродот. 

 • Cloaking технологијата мислам дека клингонците ја имаа украдено од ромуланците.

il-parait-que-tous-les-gouts-sont-dans-l

Ad eundum quo nemo ante iit
 
Reply to this topic  


0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users